Ablakbiztonsági rendszerek – motoros működtetésű ablakok tervezése biztonságosan
Tudta, hogy az otthoni balesetek kockázata sokkal nagyobb, mint a közlekedési baleseteké? A legújabb statisztikák legalábbis ezt mutatják. A veszélyek nagy része azonban minimálisra csökkenthető. Például, az automata ablakok biztonságos módon is megtervezhetők, együtt az alkalmazandó érintésvédelmi osztálynak megfelelő védelmi rendszerekkel, úgymint beszorulás elleni védelemmel, biztonsági ollókkal, érzékelőkkel és biztonsági modulokkal.
Azonosítsa be az ablak körüli veszélyzónákat – növelje az ablakbiztonságot
Az automata ablakok veszélyzónái
A betörök szeretik bejáratnak használni az ablakokat. Az „ablakbiztonság” kifejezés ezért a mechanikus lopás elleni védelmet takarja. Az ablakrácsokat, ablakzárakat és kilincsreteszelő zárakat úgy tervezték, hogy megnehezítsék vagy lehetetlenné tegyék a betörést. Az emberek azonban gyakran elfelejtik a következőket: Az ablakoknál az egyszerű betörésvédelemnél több biztonsági intézkedésre van szükség. Az ablakok például nagy szélben hirtelen kinyílhatnak, vagy a tisztítás során leeshetnek, ami sérülést okozhat. És mi történik, ha valaki épp kihajol az ablakon, amikor az épp automatikus csukódás üzemmódban van? Vagy ha egy gyermek a záróélre teszi az ujját? Az „ablakbiztonsági rendszereket” úgy tervezik, hogy védelmet nyújtsanak az ilyen sérülésekkel szemben.
Az automata ablakok potenciális veszélyei
- Az automatikus nyitás vagy zárás során az ablak beszoríthatják vagy összezúzhatják a végtagokat, vagy ütést okozhatnak
- Elemek meghibásodása, például az ablakszárnyak leesése/ütközése
Védelmi intézkedések a fokozottabb ablakbiztonságért
A motoros működtetésű ablakok speciális védelmet igényelnek.
A biztonsági elemeket gyakran követelményként írják elő a hajtásrendszerrel felszerelt automatizált ablakoknál. Ezeknek az ablakbiztonsági rendszereknek fel kell ismerniük, ha egy személy vagy tárgy a nyitási vagy zárási íven helyezkedik el, és azonnal le kell állítaniuk a mozgást. Meghibásodás esetén meg kell akadályozni, hogy az ablak kinyíljon vagy leessen. Ez mechanikus védőelemekkel érhető el – a befelé nyíló bukószárnyas ablakokon ez lehet egy fogó- és tisztítóolló vagy egy biztonsági olló.
Termékbiztonsági törvény, irányelvek és ablakbiztonsági szabványok
Az ablakbiztonság a manuális és az elektromos ablakokra egyaránt vonatkozik.
Az ablakok esetleges veszélyzónáit meg kell javítani.
Az automatizált vagy motoros működtetésű ablakok a gépekről szóló MRL 2006/42/EK európai irányelv hatálya alá esnek. Az Európai Unión belül ez a gépek baleset-megelőzési, szabványosított védelmi szintjét takarja. A cél az emberek „biztonságának és egészségének” védelme, különös tekintettel az alkalmazottakra és felhasználókra, valamint szükség szerint a háziállatokra és tárgyakra, elsősorban a vezérlő berendezésekre. A gépekről szóló irányelvnek Németországban az irányelven alapuló Termékbiztonsági törvényen (ProdSG) és a Gépekről szóló rendeleten (9. ProdSV) keresztül tesznek eleget.
Ablak termékszabványok
Az ablakokra vonatkozó EN 14351-1 termékszabvány további biztonsági tulajdonságokat határoz meg, amelyek az ablakok és ajtók felhasználóit védik a helytelen működtetésből, használatból vagy rendszerhibából adódó veszélyekkel szemben. A fogó- és tisztítóollók vagy biztonsági ollók, reteszelő mechanizmusok és nyitáshatárolók olyan mechanikus elemek, amelyek alkalmasak a balesetek és veszélyhelyzetek kiküszöbölésére.
A motoros működtetésű ablakok szintén az EN 14351-1 termékszabvány alkalmazási területe alá esnek. Az EN 60335-2-103 a használatban lévő lineáris motoregységek biztonságára vonatkozik.
Kockázatértékelés és a motoros működtetésű ablakok érintésvédelmi osztályának meghatározása
Az épület tervezése során kockázatértékelést kell végezni a motoros működtetésű ablakok veszélyeztetési potenciáljának meghatározásához és az ennek megfelelő védelmi intézkedések megtételéhez. Az értékelést az ablakok beszerelője végzi el a gépekről szóló irányelv és a következők alapján:
- Beépítési helyzet
Az olyan automata ablakok, amelyeknél az ablakszárny alsó éle legalább 2,5 méterre van a padló felett, vagy amelyeknek van kávájuk, nem igényelnek további védelmet. Az olyan szabadon hozzáférhető ablakok, ahol az ablakszárny alsó éle 2,5 méternél kisebb résméretre van a padlótól, nagyobb kockázatnak vannak kitéve, így kockázatelemzést kell végezni. - A használt helyiség típusa
Az irodaépületeket, lakótereket, óvodákat, iskolákat vagy kórházakat és egyéb egészségügyi intézményeket más módon értékelik. Hiszen a helyiségeket használó, védelmet igénylő személyek – például az oktatási intézményekben tartózkodó gyermekek – valószínűsíthetően kevésbé vannak tudatában a kockázatoknak, mint egy olyan felhasználói csoport, amelynek tagjai teljes mértékben tisztában vannak az ablakok berendezéseivel. - Vezérlők/működés
Az automatizált és központi irányítású, például az eső-szélvezérlő egységen vagy az épületirányítási rendszeren keresztül működtetett ablakok jóval veszélyesebbnek minősülnek, mint a kulcsos kapcsolóval kézzel működtetettek, ahol az ablak szemre is van vételezve.
Az ablakok beszerelését végző szakember értékélésének eredménye adja meg az adott ablak érintésvédelmi osztályát, valamint az alkalmazandó kockázatcsökkentő intézkedéseket:
- 0. érintésvédelmi osztály: nincs intézkedés
- I. érintésvédelmi osztály: Figyelmeztetések
- II. érintésvédelmi osztály: pl.: jelzés
- III. érintésvédelmi osztály: pl. impulzusos működés
- IV. érintésvédelmi osztály: pl. érzékelők fényfüggönyként
GEZE biztonsági elemzés
A gépekről szóló 2006/42/EK irányelv szerint a motoros működtetésű és az automata ablakok gépeknek minősülnek. Ezért nemcsak a gyártókra vonatkoznak kockázatértékelési specifikációk, hanem az ablakok tervezőire, beszerelőire és kezelőire is. A specifikációknak való megfelelés érdekében használja biztonsági elemzésünket.
Ablakbiztonsági rendszerek a GEZE kínálatában
A motoros működtetésű ablakok gépeknek minősülnek.
A GEZE ablakbiztonsági rendszerei olyan speciális megoldások, amelyek támogatják a felhasználók biztonságát és védelmet nyújtanak az automatizált ablakok veszélyeivel szemben.
Beszorulás elleni védelem motoros működtetésű ablakok esetén
Például a GEZE érzékelőmegoldásai az automatikus vezérlésű ablakok esetén segítenek garantálni az érintésvédelmi osztályok és a DIN szabványok által előírt ablakbiztonságot. Ezek az alkatrészek megbízható védelmet nyújtanak a becsípődés és a nyíró élek okozta veszélyekkel szemben, és gondoskodnak arról, hogy az ablakrendszereket a felhasználók biztonságosan alkalmazhassák az épület napi működése során. Ez különösen fontos az olyan épületekben, mint például az iskolák, az óvodák és a kórházak, továbbá a nyilvános épületekben, például találkozási pontokon és üzlethelyiségekben. Ezekben az épületekben különösen fontos gondoskodni arról, hogy az ablakok nem megfelelő használata vagy a figyelmetlenség ne okozhasson sérülést.
Ablakbiztonság bukószárnyas ablakok esetén
Amikor a bukószárnyas ablakok működtetéséhez (nyitásához/csukásához) motort használnak, akkor fennáll a leeső ablakszárnyak veszélye. Ezért a GEZE kötelezően előírja a motorhoz nem csatlakoztatott, különálló GEZE biztonsági ollók használatát. A GEZE biztonsági ollók gondoskodnak az ablaktok és az ablakszárny közötti állandó összeköttetésről – a motortól függetlenül. A motoros működtetésű bukószárnyas ablakok leesés elleni védelme csak abban az esetben biztosított, ha GEZE biztonsági ollókat (35-ös vagy 60-as típust) használnak. Biztonsági ollók nélkül a bukószárnyas ablakokat tilos működtetni.
A leeső ablakszárnyak jelentős veszélyt jelenthetnek az ablak közelében tartózkodók életére és végtagjaira. Ezért a GEZE biztonsági ollók használata kötelező, ha a bukószárnyas ablakoknál GEZE motorokat alkalmaznak. Ezek akkor is biztonságossá teszik az ablakot, ha az egyes alkatrészek meghibásodnak, például ha elszakad a motor lánca, vagy eltörik egy pánt.
Biztonsági ollót alkalmazó GEZE ablakbiztonsági rendszerek
A biztonsági olló használatával megelőzhető, hogy egy váratlan meghibásodás esetén a nagy, nehéz ablakszárnyak lezuhanjanak a bukó helyzetből. A biztonsági olló csak akkor veszi át a terhelést, ha a motor meghibásodik.
GEZE ablakbiztonsági rendszerek automatizált ablakokhoz
2-es érintésvédelmi osztály esetén akusztikus figyelmeztető jelzőrendszerek, például a GEZE jelzősziréna vagy vészleállító kapcsoló szerelhető az ablakra. Emellett szerkezeti kiegészítések, például az ablak elé szerelt mobil szerelvények is segíthetik a hozzáférés megelőzését.
A III. érintésvédelmi osztályhoz a GEZE például léptető automatika vezérlést biztosít, magasabb szintű vezérlőrendszer nélkül. A nyomógomb nincs a veszélyes terület közvetlen közelében, azonban az ablak látókörében található, biztosítva, hogy az ablakot a kellő figyelmességgel működtethessék. Ez azt jelenti, hogy az ablakot kizárólag szándékosan lehet mozgatni. A GEZE átfogó kínálatában találhatók olyan vezérlések, amelyek léptető automatika funkcióval rendelkező szellőztető kapcsolóval működtethetők.
A GEZE IQ windowdrive sorozatának összes motorja 5 mm/másodperc csukási sebességgel rendelkezik, így a felhasználóknak elegendő idejük jut arra, hogy kilépjenek a veszélyzónából. A GEZE IQ windowdrive sorozat termékei emellett állítható nyitási szögállással és sebességgel rendelkezik.
Példaértékű vezérlés a KNX-en keresztül: Ablakvédelem befelé nyíló bukószárnyas ablakok esetén.
A legmagasabb érintésvédelmi osztály, azaz a IV. érintésvédelmi osztály területén az érintésalapú vagy érintés nélküli védőberendezések gondoskodnak a megfelelő biztonságról. Általában a kapcsolólécek vagy az érintés nélküli védelmi érzékelők biztosítják a védelmet. A GEZE védelmi megoldása érzékelőket, egy biztonsági kapcsolókészüléket és egy vezérlőberendezést is magában foglal.
Az IQ windowdrive sorozat 24 V-os motorjaival működő ablakok záróél-biztosításához a GEZE az IQ box Safety modult ajánlja. A TÜV által tesztelt megoldás alkalmas az összes standard ablaktípus (pl. bukószárnyas, oldalra nyíló, felnyíló, párhuzamosan nyíló) védelmére, legyen szó akár befelé, akár kifelé nyíló ablakokról. Egy IQ box Safety minden egyes ablaknál legfeljebb négy ablakmozgató motort és két reteszelőmotort csatlakoztat. A biztonsági modul egyszerűen csatlakoztatható számos rendszerhez, például a már meglévő épületirányítási rendszerekhez, a füst- és hőelvezető rendszerekhez vagy a beltéri klímaszabályozó rendszerekhez.
GEZE ablakbiztonsági rendszerek érzékelőkkel
Ablakbiztonság lézerszkenner-érzékelővel © GEZE GmbH
Az automata ablakok praktikusan szabályozhatók az eső-szélvezérlőn vagy az épületirányítási rendszeren keresztül, fizikai kontaktus nélkül. Az automatikus működtetés azonban azt is jelenti, hogy felmerül a személyi sérülés kockázata az ablak éleinél. Speciális beépítési helyzetben, az ablak típusától és a szerkezeti körülményektől függően ezeket az ablakokat érzékelőkkel lehet biztosítani. Az érzékelők – fényfüggönyök vagy lézerszkennerek – lehetővé teszik egy-egy vagy akár több ablak magas szintű védelmét. Ha az ablakokat automatikusan működtetik, akkor a biztonsági berendezés megbízhatóan kapcsolja ki a motort. A különféle érzékelő megoldások diszkréten a homlokzatba, a mennyezetbe vagy a tokba építhetők.
A GEZE kínálatában megtalálhatók érintés nélküli beszorulás elleni védelmi megoldások különböző, befelé és felfelé nyíló ablaktípusokhoz egyaránt. Az ablak típusától és a beépítési helyzettől függően az ablak biztosítása a megfelelő érzékelővel megoldható – akár aktív infravörös függönnyel, akár lézerszkennerrel. A különféle érzékelők a biztonsági modulokkal együtt az egyes záróélek vagy akár a teljes homlokzati szakasz védelmét teszik lehetővé.
Példaként alább a GC 339+ aktív infravörös fényfüggönnyel és a GEZE LZR_I100 lézerszkennerrel elérhető különböző változatok láthatók.
Professzionális ablaktervezés: Objektumspecifikus támogatás a kezdetektől
A GEZE támogatást nyújt az automatizált ablakok tervezése során és átfogó segítséget kínál – a műszaki projekt tervezésében és a kockázatelemzésben is. Az optimális funkcionális és költséghatékony ablakbiztonsági megoldások mindig összhangban vannak az objektumspecifikus körülményekkel.
Az ablakbiztonsági rendszerek előnyei:
- Megbízható védelem a becsípődés és az automata ablakok nyíró élei által okozott veszélyek ellen. Magas szintű biztonsági minőség érhető el, amely – például – megelőzi az érzékelők nem észlelt meghibásodását vagy manipulációját.
- Érintés nélküli rendszerek: érintés nélküli érzékelők használatával az ablak automatikusan visszafordul, amikor az érzékelők jelet küldenek neki, így megelőzve, hogy az embereknek ütközzön.
- Diszkrét megjelenés: az érzékelőket és a biztonsági ollókat be lehet építeni az ablakba, így nincs látható zavaró elem.
Építészeti forródrót
Objektum tanácsadóink elérhetőek a GEZE építészeti forródrótján keresztül (H – Cs: 9:00 – 16:00 / P: 9:00 – 15:00), hogy részletes információkkal és tanácsadással láthassák el Önt a termékeinkkel és használatukkal kapcsolatban. Hívjon bennünket a +49 (0)7152/203-112 telefonszámon.
Testreszabott megoldások, egyszerű beépítés és képzés
A motoros működtetésű ablakok beépítése során a szerelőknek meg kell tenniük a megfelelő intézkedéseket a potenciális veszélyek minimalizálása érdekében.
- Testreszabott csomagok: az elemek kiválasztása során nyújtott rugalmasságnak köszönhetően kifejezetten testreszabott csomagokat lehet létrehozni, amelyek tökéletes megoldást kínálnak minden vásárlói igényre.
- Egyszerű beépítés: A védelmi elemeket készre kábelezve biztosítjuk, kompakt házba helyezve. A beépítéshez mindössze csatlakoztatni kell egymáshoz az ablakmozgató motort, tápfeszültséget és az érzékelőket.
- Minden egy kézből: A teljes rendszer elérhető egy kézből. A szerelők és/vagy forgalmazók egyetlen partnerrel működnek együtt az összes rendszerkomponens beszerzéséhez.
A GEZE felszerelései minden biztonsági szempontnak megfelelnek
A felhasználók biztosak lehetnek benne, hogy a GEZE felszerelései minden biztonsági szempontnak megfelelnek.
Sőt, mi több, a GEZE minden szükséges eszközt egy kézből biztosít ügyfeleinek: ablakmozgató motorokat, érzékelőket, ollókat, felszereléseket és értékesítés utáni szolgáltatásokat.
A GEZE akkor is segít, ha további követelmények merülnek fel az ablakoknál, például füst- és hőelvezető rendszer, az ablak hálózatba kötése vagy ajtók, stb.