Beltéri klímaszabályozással a friss levegőért
A modern ember életének nagyjából kétharmadát beltérben tölti. Nem vitás, hogy a beltéri levegő minősége jelentős mértékben befolyásolja közérzetünket. Annak érdekében, hogy folyamatosan biztosíthassuk a jó levegőminőséget és a kellemes helyiségklímát, egyre gyakrabban szereljük fel épületeinket intelligens beltéri klímaszabályozási rendszerekkel – a nagyobb kényelemért és fokozott energiahatékonyságért.
Kellemes beltéri levegő és hőkomfort
Mivel mindannyian különböző módon érzékeljük a környezetünket, lehetetlen meghatározni a „jóllét” fogalmát. Lehetséges azonban olyan körülményeket létrehozni a helyiségekben, amelyek között a legtöbben jól érzik magukat. A levegőminőséget és a hőkomfortot mindenképpen szem előtt kell tartani az épület tervezésekor. Tehát: a helyiség CO2-tartalmát, hőmérsékletét, páratartalmát és a légmozgást.
Már ezen a téren is fejlett technológia áll rendelkezésünkre: A helyiségklíma ellenőrzésére és optimalizálására érzékelőkkel és egyedileg választható beállításokkal van lehetőség. A cél a helyiségben tartózkodók jólléte és az ehhez felhasznált energiamennyiség csökkentése. A jó közérzet és az energiatakarékosság automatizált formában tehát így valósul meg: ha a helyiséget éppen használják, a bent tartózkodók kényelmi igényei határozzák meg a klíma szabályozását; ha nem használják, akkor az energiahatékonyság az elsődleges szempont. A további előnyök közé sorolhatjuk az épület állományának és anyagainak védelmét is, hiszen elkerülhetjük a bejutó esővíz által okozott károk vagy a túl magas páratartalom miatt kialakuló penész előfordulását.
Az érintőpanellel egy kijelzőn keresztül lehet kezelni a rendszert. © GEZE GmbH
Érzékelő alapú szabályozás a fokozott kényelemért
Az érzékelők mérik a beltéri levegő minőségét, valamint a kültéri napsugárzást, csapadékmennyiséget, szélsebességet és hőmérsékletet. A fűtést, a hűtést, a napfényvédelmet és az automatizált ablakokat ilyenkor az érzékelők által gyűjtött adatok alapján szabályozza a rendszer. A levegőminőség legfontosabb indikátora a CO2-koncentráció. A beltéri levegő CO2-tartalma a bent tartózkodók létszámával, az általuk bent töltött idővel, valamint a fizikai aktivitásuk intenzitásával együtt növekszik. Minél magasabb a helyiség CO2-telítettsége, annál több friss levegőt igényel a vezérlő.
A helyiség – gyakran érintőkijelzős – vezérlői szolgálnak az egyes helyiségek kezelőegységeként. Ezek az épület felhasználói interfészei, így a felhasználók saját maguk választhatják ki a helyiség hőmérsékletét. A légkondicionáló rendszeren keresztül történő hűtés és az automatizált ablakokon keresztül történő légutánpótlás így jól koordinálható.
Beltéri klímaszabályozás természetes szellőzéssel egy tornateremben © Exorbitart / GEZE GmbH
Időszabályozott és választható szellőztetési terv
A beltéri klímaszabályozás olyan időszabályozott kényelmi funkciókat is elérhetővé tesz, mint például az ablakok, redőnyök és zsalúziák automatikus nyitása és csukása a megadott napszakokban. Beütemezhetünk például intenzív szellőztetést – friss levegő beáramoltatást – az alkalmazottak érkezése előtti időszakra. Nyáron az „éjszakai visszahűtés” funkció az éjszakai és hajnali hűvös levegőt használja a helyiségek természetes hűtéséhez, így hozzájárul a hűtési energiaköltségek csökkentéséhez.
Ezenkívül különböző ütemezési terveket és energiaszinteket lehet kiválasztani az egyes helyiségekhez, például a kényelmi, készenléti, gazdaságos (éjszakai csökkentés) vagy épületvédelmi opciók közül. Az ütemezési terveket időválasztó programokkal, jelenlétérzékeléssel vagy manuális kezelőgombokkal lehet bekapcsolni. Az alap értékeken kívül további lehetőségeket is ki lehet választani az optimális világítás, szellőzés és fényvédelem beállításához, pl.: megbeszélésekhez, prezentációkhoz vagy irodai munkához.
Kommunikáció épületbuszokon vagy rádión keresztül
Különböző buszrendszerek (pl.: KNX vagy BACnet) érhetők el az állítómotorok és érzékelők közötti megbízható kommunikációhoz. Rádiós bővítések (például ZigBee, Z-Wave, EnOcean vagy KNX-RF) használata szintén lehetséges. Ezek lehetővé teszik az épületek utólagos automatizálását anélkül, hogy összetett kábelezésre lenne szükség.
A beltéri klímaszabályozó rendszer tulajdonságai
- A napsugárzástól, csapadékmennyiségtől hőmérséklettől, CO2-tartalomtól, páratartalomtól és a helyiségben tartózkodók jelenlététől függően a vezérlőrendszer minden egyes helyiségben meghatározza a különféle komponensek (ablakmozgató motor, zsalúzia, fűtés, légkondicionáló, stb.) szabályozását.
- A napenergia használata vagy a hőterhelés elkerülése a napsugárzás segítségével
- Az intelligens vezérlőrendszerbe való csoportos bekötéssel növelhető az egyes komponensek hatékonysága. A légkondicionáló rendszer például csak akkor kapcsolódik be – teljesen automatikusan –, ha a természetes szellőzés önmagában nem eléggé hatékony, és ha az összes ablak csukva van.
- Az állomány védelme az éghajlati hatások ellen: amint a rendszer esőt vagy kritikus szelet érzékel, az ablakok automatikusan becsukódnak.
- Az intelligens vezérlőrendszernek köszönhetően az ablakok például csak akkor nyílnak ki, ha a külső körülmények ezt lehetővé teszik – és ha szükséges. Ez azt jelenti, hogy az egész éjszakára nyitva felejtett ablakok többé nem jelentenek gondot.
- Az időjárásmodulok haladéktalanul jelentik a szél vagy csapadék kialakulását és a jégképződést, és biztosítják, hogy a napfényvédőt időben behúzza a rendszer, hogy megelőzze a károsodását.
- Az automatikus szellőztetés segít elkerülni a penészesedést, ha a páratartalom túl magas.
- Jó közérzet, hőkomfort és kiváló teljesítmény a kellemes fényviszonyoknak, levegőminőségnek és hőmérsékletnek köszönhetően
- A szükségtelenül intenzív szellőztetés elkerülhető.
- Felhasználói beavatkozás toleranciája: a használóknak lehetőségük van pl.: a hőmérséklet, világítás és szellőztetés beállítására.
A rendszer ezután gondoskodik róla, hogy minden az eredeti állapotban maradjon, ha a felhasználó elfeledkezne róla.
Szellőztetés és beltéri klímaszabályozás a GEZE közreműködésével
A szabályozott természetes és energiatakarékos szellőztetést szolgáló GEZE beltéri klímaszabályozó rendszer jól kiegészíti a GEZE ablakmozgató motort és RWA-programot. A füst- és hőelvezető rendszereket emellett érzékelőkkel és vezérlőelemekkel is ki lehet egészíteni, és be lehet építeni őket az épületirányítási rendszerbe.
Az IQ box KNX interfészmodulon keresztül a GEZE lehetővé teszi az automatizált ablakmozgató motorok egyszerű integrálását a KNX-környezetekbe – az ablakmozgató motorok és érzékelők intelligens kommunikációjához. Az egyéb KNX-képes rendszerek, motorok és épülettechnikai komponensek, például a napfényvédő rendszerek, fűtésszabályozók vagy légkondicionálók szintén csatlakoztathatók a GEZE beltéri klímaszabályozáshoz.
A GEZE számtalan lehetőséget kínál a helyiségklíma szabályozóinak automatizálására. Teljesen automata vezérlésünk projektspecifikus, rendkívül rugalmas és könnyedén bővíthető.
Sven Kuntschmann, az ablaktechnikai szegmens vezetőjeAz IO 420 interfészmodul segítségével a GEZE összes rendszerkomponense a hálózat „részese” lehet. A funkcióik automatizálásához az automata ajtórendszerek, a szellőztetéstechnika, a füst- és hőelvezető rendszerek (RWA), valamint a biztonsági rendszerek egyaránt a fölérendelt épületirányítási technikai rendszerbe integrálhatók a BACneten keresztül. A GEZE így az intelligens épülethálózaton keresztül járul hozzá az okos épület megteremtéséhez.
Mivel a beltéri klímaszabályozás és a kifinomult szellőzésvezérlés iránti igények nagyon eltérőek lehetnek, ezeket a megoldásokat az építési projekt egyedi kívánalmainak megfelelően tervezik. A GEZE ügyfélmegoldásokkal foglalkozó csapata örömmel segít a koncepció kialakításával és a tervezéssel.
A GEZE szolgáltatás- és termékkínálata beltéri klímaszabályozáshoz
- Hajtásrendszerek levegőztetéshez és szellőztetéshez
- Szellőztetési megoldások: az egyes ablakok vagy ablakcsoportok egyszerű nyitása/csukása az átfogó központi vezérlésen keresztül
- Az automatikus szellőztetés kényelmi megoldásai az időjárás, hőmérséklet és levegőminőség függvényében
- Az egyes helyiségeket szolgáló egyszerű rádiós megoldásoktól a kényelmes helyiség-/épületvezérlési rendszerekig minden modern érintőkijelző segítségével vezérelhető
- Az intelligens RWA-vezérlőegységek szintén lehetővé teszik a szellőztetési funkciók működését
Tovább a GEZE IQ box KNX interfészmodulhoz
Tovább a GEZE MBZ 300 N24 szünetmentes áramú vezérlőközponthoz
Példa a rendszer használatára: füst- és hőelvezető rendszerrel és beltéri klímaszabályozással felszerelt tornaterem
Beltéri klímaszabályozás ábrája egy sportcsarnokban © Elsner Elektronik GmbH / GEZE GmbH
Egy különféle helyiségekkel rendelkező épület jó példával szolgálhat: tornaterem, bejárat, gépészeti terem, öltözők, zuhanyzók.
Beltéri klímaszabályozás
- Optimális helyiségklíma a tornateremben tartózkodók számára, hiszen a „friss levegőről” a levegőminőségnek (állott levegő), páratartalomnak (izzadság) és hőmérsékletnek megfelelően gondoskodik a rendszer.
- Ha az automatikus funkciók nem felelnek meg az igényeknek, akkor lehetőség van manuálisan beavatkozni.
- Eső és erős szél esetén a tetőre szerelt eső-/szélérzékelő automatikusan bezárja az összes ablakot, így megvédi az épület állományát.
- Az automatizált szellőztetés kényelmet kínál használóinak, megelőzi a penész kialakulását és egészségre gyakorolt káros hatásait, valamint megakadályozza, hogy idő előtti renoválásra legyen szükség.
- Az ablakok automatikus bezárása nyitvatartási időn kívül védelmet nyújt a betörés ellen, és nem igényli a fenntartó további beavatkozását.
A füst- és hőelvezető rendszer (RWA) gondkoskodik
- a személyes védelemről (füstmentesen tartja a menekülési útvonalakat)
- a környezetvédelemről (a környezeti károk csökkentése a tűzoltóanyagok használatának minimalizálásával)
- az ingatlan védelméről (a hőterhelés minimalizálásával és a tűz szellőztetésével megőrzi az épület szerkezetét)
- A kifelé nyíló motorizált felülvilágítók a tornaterem homlokzatába vannak építve.
- Normál üzemmód során a terem automatikus szellőzéséről a külső és belső hőmérséklet, páratartalom és levegőminőség (CO2) által szabályozott felülvilágítók gondoskodnak.
- A felülvilágítókat manuálisan, különálló csoportonként is ki lehet nyitni vagy be lehet csukni a szellőztető nyomógombok segítségével.
- A homlokzatot az árnyékoláshoz zsalúziákkal szerelték fel, amelyek automatikusan kinyúlnak a nap fényerejétől és pozíciójától függően, ugyanakkor nem takarják el a felülvilágítókat.
- A tornaterem tetejére motoros tetőablakokat szereltek, amelyek füst keletkezésekor kinyílnak, és kivezetik a füstöt a teremből (RWA).
- Egy szünetmentes tápegység (UPS) gondoskodik arról, hogy a 230 V-tal működő eszközök (zsalúziák) tűz esetén biztonságosan kinyíljanak (RWA).
- Az épület bejárata, valamint a folyosóra és a tornaterembe vezető ajtó szolgál elvezetőnyílásként (RWA).
- A bejárat területén motoros homlokzati ablakok találhatók.
- Az ablakok nyomógombok segítségével, manuálisan működtethetők, és – legalább a nyitvatartási időn kívül – automatikusan becsukódnak .
- A gépészeti teremben motoros homlokzati ablak található.
- Az ablak manuálisan, nyomógomb segítségével kezelhető, az előre beállított idő elteltével (pl.: 30 perc után) ugyanakkor automatikusan becsukódik.
- Mindegyik zuhanyzóban két motoros felülvilágító található.
- A felülvilágítókat a páratartalom, valamint a beltéri és kültéri hőmérséklet alapján szabályozzák.
- Az ablak emellett manuálisan, nyomógomb segítségével is kezelhető.
- Így elkerülhető a penész kialakulása.
- Mindegyik öltözőben két motoros felülvilágító található.
- A felülvilágítókat a levegő minősége, a páratartalom, valamint a beltéri és kültéri hőmérséklet alapján szabályozzák.
- Az ablak emellett manuálisan, nyomógomb segítségével is kezelhető.
Termékvideó
Kifinomult megoldások egy kézből
A GEZE beltéri klímaszabályozási megoldásai ügyfélspecifikus alkalmazásokat kínálnak, amelyek füst- és hőelvezető rendszerből és szellőztetőrendszerből állnak. A GEZE ügyfélmegoldásaival Ön is részesülhet a kifinomult, egyedi megoldásokból, amelyek maximális biztonságot és kényelmet kínálnak. És mindezt egy kézből. A kapcsolattartónk minden kérdésére választ ad, az ötlet megszületésétől kezdve az üzembe helyezésig.
- A természetes automatikus szellőzés nagyon közkedvelt a végfelhasználók körében, különösen, ha manuálisan is van lehetőségük közbeavatkozni (pl.: egy helyi szellőztető nyomógombbal).
- A természetes szellőzésen alapuló szellőztetési koncepcióval minimalizálható vagy elkerülhető az épület szellőztetési időszakainak tervezése. A mechanikus szellőztetéssel szemben itt nincs szükség kiegészítő szellőzőnyílásokra a homlokzatban, így nem esik csorba a homlokzat építészeti kialakításán.
- csendes működés (nincs zajos ventilátor)
- a mechanikus szellőztetőrendszereknél alacsonyabb befektetési, beépítési és karbantartási költségek
- Tanácsadó-barát, megbízható tervezés, ütemezhető:
a kompakt motorvezérlés modulokkal változatos szellőztetési koncepciókat (egyedi, csoportos, központi vezérlés) lehet egyszerűen tervezni és ütemezni.
A tervezés, üzembe helyezés és működtetés még sosem volt ilyen egyszerű
Egyszerű beépítést és üzembe helyezést kínálunk pl.: az egyes motorvezérlések áramköri diagramjával és leírásával. Így csökkentjük a hibaforrások számát és biztosítjuk a gyors csatlakozást. A vezérlők ütemezhetősége maximális rugalmasságot kínál, a pótalkatrészek pedig maradhatnak a szervizkocsiban, mivel csak néhány vezérléstípus lesz használatban.
Kényelem és szabadság
A GEZE a tervezés minden szakaszában az Ön partnere. Az első megbeszéléstől kezdve a beépítésen át az értékesítés utáni szervizelésig. Az ipari know-how-nak köszönhetően gyorsan tudunk egyedi megoldásokat javasolni az ingatlanokra vonatkozóan, hiszen a megközelítés jellemzően nagyon hasonló a szegmensekben.
A GEZE beltéri klímaszabályozási rendszerei a következőket ígérik Önnek:
Kényelem
- lehetőség van az automatikus szellőztetésre és a manuális közbeavatkozásra
- intuitív központi vezérlés modern érintőkijelző vagy egyszerű helyi nyomógomb segítségével (a megoldási formától függően)
Szabadság
- „valódi” friss levegő
- manuális közbeavatkozás nyomógombbal