Régi épületek jövőorientált átalakítása: Hogyan lehet átalakítással és az utólagos felszereléssel újjáéleszteni az épületeket?
Régi áruházakból irodahelyiség, vagy műemléképületekből szálloda: A régi épületek utólagos átalakítása révén meglévő épületeket innovatív átalakítással és modern átalakítással újjá lehet éleszteni, és így nemcsak építészeti, hanem fenntartható és gazdasági potenciált is fejleszthetünk. Ebben az interjúban Sören Eilers, a GEZE szakértője tippeket ad arról, hogy mit kell figyelembe venni a meglévő épületek átalakításakor, és milyen előnyökkel jár a célzott utólagos felszerelés és korszerűsítés.
Először is, tisztázzuk a fogalmakat! Mi a különbség az „épületfelújítás” és az „utólagos felszerelés” között?
Az épületfelújítás és az utólagos felszerelés céljaikban és fókuszukban különböznek egymástól: az épületfelújítás a meglévő épület állapotának és funkcionalitásának javítására összpontosít. Ez gyakran magában foglalja a meglévő épületek hatékonyságának és költséghatékonyságának növelését célzó energiahatékony felújításokat. Az utólagos átalakításkor a hangsúly az olyan építési tevékenységen van, amelyek az épületeket az új használati követelményekhez igazítják. Ezek közé tartoznak az átalakítások vagy bővítések, például egy korábbi irodaépület szállodává alakítása. Míg az épületfelújítás tehát a meglévő épület megőrzésére és optimalizálására összpontosít, addig az utólagos átalakítás inkább a szerkezeti változtatásokra és a változó használati igényekhez való alkalmazkodásra irányul.
Milyen különleges kihívások merülnek fel egy épület átalakításakor, például egy irodaépület szállodává alakításakor?
A helyiségek vagy egész épületek átalakításakor az utólagos felszerelés növelheti az épület funkcionális sokoldalúságát, és lehetővé teszi a meglévő épületszerkezet hatékonyabb kihasználását. Ha például egy irodaházat szállodává alakítanak át, az ajtó- és ablaktechnikát, valamint az épületautomatizálást az új felhasználási célhoz kell igazítani, hogy megfeleljen a megváltozott felhasználói igényeknek. Ezenkívül az épületek funkcójának megváltoztatása során be kell tartani az olyan építési előírásokat, mint az akadálymentesítés és a tűzvédelem.
El tudja magyarázni részletesebben, hogy milyen építési előírásokat kell betartani az utólagos átalakítás során?
Az utólagos átalakítás érdekes kihívást jelent az építészek és az épületüzemeltetők számára: A meglévő épület elemzését és értékelését megvalósíthatósági tanulmányok és koncepciófejlesztés követi, amelynek során figyelembe kell venni a jogi keretfeltételeket, például az építési előírásokat és adott esetben a műemlékvédelmi követelményeket. Az épületüzemeltetőknek számos építési előírásnak és akadálymentesítési követelménynek kell megfelelniük. A DIN 18040 alapkövetelményei mellett az ASR V 3a.2 munkahelyi irányelv párhuzamos követelményeinek is fokozódó ütemben kell megfelelni. Ezek a rendeletek nemcsak a biztonságot és a hozzáférhetőséget biztosítják minden felhasználó számára, hanem az üzemeltetők számára is leszabályozzák a lehetséges jogi következményeket és felelősségi kockázatokat. A DIN 18040 szabvány akadálymentesítési követelményeinek való megfelelés ezért számos korszerűsítés és utólagos átalakítás kulcsfontosságú szempontja.
Ezek az építési előírások és szabványok kihívások elé állítják-e azokat a szerelőket is, akik például új ajtórendszerekkel utólagosan szerelik fel az épületeket?
Igen, természetesen: a kivitelezőknek biztosítaniuk kell, hogy az új ajtórendszerek működőképesek és biztonságosak legyenek, megfeleljenek az előírásoknak, ugyanakkor illeszkedjenek az épület adottságaihoz. Ezért támogatjuk a kivitelezőket olyan ajtórendszerek kiválasztásában, amelyek kompatibilisek a meglévő építőanyagokkal és szerkezetekkel, és megfelelnek például a tűzvédelmi vagy akadálymentesítési követelményeknek.
A középületekben a jogszabályban előírt akadálymentesítés szinergiahatással is jár?
Hatékony és biztonságos épületautomatizálási rendszer a GEZE termékekhez © GEZE GmbH
Természetesen, mert az akadálymentesítés számos más előnnyel is jár, mind az épület használói, mind az épület üzemeltetői számára: az automatikus ajtók és ablakok könnyed működtetést tesznek lehetővé, ami nemcsak a mozgáskorlátozottak, hanem minden más felhasználó számára is nagyobb kényelmet jelent. Ez megkönnyíti az automata ajtókon való áthaladást babakocsival, csomagokkal vagy egyszerűen csak teli bevásárlószatyrokkal.
Az erőfeszítés nélkül működtethető automatizált ablakok pedig szintén kényelmesebbé teszik a szellőztetést. Ha az automatizált ablakokat az épületirányítási rendszerbe is integráljuk, akkor a szellőztetés ütemezése és ezáltal a beltéri levegő minősége és az energiahatékonyság is optimalizálható. Ezek az intézkedések nemcsak befogadóbbá teszik az épületet, hanem szélesebb felhasználói csoport számára teszi azt egyúttal vonzóbbá is - és ez növeli az ingatlan értékét is.
Milyen mértékben növelhetik a modern ajtó-, ablak- és épületgépészeti beruházások egy épület piaci értékét?
Egy olyan épület, amely megfelel a legújabb műszaki szabványoknak, és kielégíti a kényelem és biztonság jelenlegi követelményeit, sokkal vonzóbb az ingatlanpiacon. Jobban megfelel a potenciális vásárlók és bérlők igényeinek, és ezért jobb bérleti vagy eladási árakat eredményezhet.
Milyen konkrét előnyei vannak a meglévő épületek modern ajtó- és ablaktechnológiával történő utólagos felszerelésének?
Utólagos átalakításkor az ajtó- és ablaktechnika, valamint az épületautomatizálási rendszerek utólagos felszerelése számos olyan előnnyel jár, amelyek túlmutatnak a jogszabályi követelmények egyszerű teljesítésén: Növelik az összes felhasználó biztonságát és kényelmét, hozzájárulnak az épület hatékony üzemeltetéséhez és a fenntarthatóságához, valamint növelik az épület értékét. Ezért az építészeknek és az épületek üzemeltetőinek érdemes innovatív technológiákba beruházniuk, és a meglévő épületeket ennek megfelelően korszerűsíteni és átalakítani.
- E modernizációs intézkedések döntő előnye a modularitás. A rendszereket általában viszonylag könnyű utólagosan beszerelni - még akkor is, ha nem volt előszerelés. Ily módon lehetővé válik a régebbi épületek modern technológiával való felszerelése.
- A modern ajtómozgató technológiák nemcsak kevesebb karbantartást igényelnek, hanem lényegesen könnyebb kezelhetőséget is kínálnak, ami döntő jelentőséggel bírhat, különösen egy helyiség vagy épület átalakításakor.
- Egy másik fontos szempont: a modern rendszerek fenntarthatóbbak, és csökkentik a karbantartás idejét és költségeit. Emellett nagyobb energiahatékonyságot is biztosítanak, ami hosszú távon az üzemeltetési költségek csökkenését eredményezi.
Tudna példát mondani arra, hogy a modern épületgépészeti rendszerek utólagos beszerelése hogyan javíthatja az épület energiahatékonyságát és ezáltal hogyan csökkentheti az üzemeltetési költségeket?
Energiatakarékos beltéri klíma az IQ windowdrives termékcsalád ablakmozgató motorjai által ellenőrzött természetes szellőztetésnek köszönhetően.
Intelligens és automatizált rendszerek telepítésével gyakran jelentős megtakarítások érhetők el az energiafogyasztásban. Ilyen például a modern automata ajtó, amely hatékony nyitással és zárással akadályozza meg a hőveszteséget. A főbejáratokhoz ideális megoldást jelentenek az úgynevezett előcsarnokrendszerek, amelyekben két automata ajtó van hlyezkedik el egymás mögött. Ez a légzsilip elv stabilan tartja a beltéri hőmérsékletet, ugyanakkor megakadályozza a szennyeződések bejutását az épületbe. Ez nemcsak a fűtési költségeket csökkenti, hanem a szükséges tisztítás mennyiségét is.
Az ablakok területén is ígéretes lehetőségekkel növelhetjük a hatékonyságot: az intelligens érzékelő technológiával ellátott ablakmozgató motorok lehetővé teszik az igény szerinti és automatizált szellőztetést. Ez lehetővé teszi a helyiség hőmérsékletének és levegőminőségének optimális szabályozását, ami általában hatékonyabb, mint a kézi szellőztetés, és a kisebb hőveszteségek miatt télen csökkenti a fűtési költségeket.
Egy másik hatékony módszer az épületek klímájának javítására és egyúttal az energiatakarékosságra az automatikus éjszakai kihűtés: itt a felgyülemlett hőt éjszaka az elektromosan működtetett ablakokon keresztül vezetik ki - egyszerűen a természetes nyomáskülönbségek révén és minden további energia nélkül.
Összességében egyértelmű, hogy a modern épületgépészeti elemek célzott utólagos beépítése óriási lehetőségeket rejt magában az energiahatékonyság javítása és ezáltal az üzemeltetési költségek csökkentése terén. Viszonylag alacsony beruházási költségekkel jelentős eredmények érhetők el. Így a meglévő épületek alkalmassá tehetők a jövőre.
Jövő kulcsszava: Milyen szerepet játszik a fenntarthatóság a régebbi épületekben?
A Kö-Bogen II Európa legnagyobb zöld homlokzatával és a Színházzal lenyűgöző látnivaló Düsseldorf központjában. © Jürgen Biniasch / GEZE GmbH
Az az épületek építésének és felújításának energetikai követelményeit szabályozó új német épületenergetikai törvény (GEG) megjelenése óta a fenntarthatóság és az energiahatékonyság központi szerepet játszik a régebbi épületek átépítésében - elvégre az EU teljes épületállományának legkésőbb 2050-ig, Németországban pedig 2045-ig klímasemlegesnek kell lennie. Az új és a meglévő épületek esetében tehát óriási szükség van az ezt biztosító intézkedésekre.
Szakértői beszélgetésünkből megtudhatja, hogyan lehet a GEG követelményeit épületautomatizálással teljesíteni.
Milyen különleges követelményeket támasztanak a műemlékvédelmi előírások a meglévő épületek korszerűsítésével szemben?
A műemléképületeken tervezett változtatásokat nagyon gondosan és alaposan meg kell indokolni. Ilyen például a műemléki védettség alatt álló hamburgi Laiszhalle: itt a korszerűsítés során végzett szerkezeti beavatkozásokat a műemlékvédelmi hatóság részére részletesen meg kellett indokolni az építési jog szempontjából. Itt sikerült kombinálni az automatizált szellőztetést és a füst- és hőelvonó rendszereket (SHEVS). A Magdeburgi dóm példája azt mutatja, hogy lehetségesek olyan kreatív megoldások, amelyek összeegyeztetik a műemlékvédelmet és a modernizációt. A bonyolult kábelek fektetése helyett egy vezeték nélküli rádiós kiterjesztést telepítettünk a tűzvédelemhez. Ez jelentős idő- és pénzmegtakarítást jelentett, mivel nem kellett bonyolult kábeleket fektetni az előírt mennyezeti érzékelőkhöz.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK A FA GC 170 VEZETÉK NÉLKÜLI RÁDIÓS KITERJESZTÉSRŐL
Vannak-e más példák kreatív megoldásokra a meglévő épületek műemlékvédelmi követelményeinek teljesítésére?
Gyakran különleges megoldásokra van szükség, különösen meglévő épületek átalakítása során. Például az ajtó- és ablakrendszereket vagy épülettechnikát különleges színekben is elkészíthetjük vagy egyedi módon építhetjük be őket, hogy tökéletesen illeszkedjenek a történelmi építészethez. Ilyen testre szabott speciális megoldásokat alkalmaznak például a svájci Gare de Montreux-ban vagy a franciaországi Dunkerque-ben található 4 csillagos Radisson Blu Malo-Les-Baines szállodában és wellnessközpontban.
A műemléképületek érzékeny kezelése ezért nagyfokú kreativitást és érzékenységet igényel. Csak így lehet összeegyeztetni az örökségvédelem és a modernizáció követelményeit, és fenntartható megoldásokat találni.
Hogyan lehet megfelelni a tervezők, az épületüzemeltetők és az épülethasználók igényeinek?
Ehhez holisztikus megközelítésre van szükség. Javasoljuk a korai és folyamatos párbeszédet minden érintett féllel. Már a kezdetektől fogva igyekszünk kapcsolatot teremteni az építészekkel, mint a projektek általános felelőseivel, épületgépészeti tervezőkkel és más szakági tervezőkkel. Ideális esetben az összes érdekelt felet össze lehet hozni közös ülésekre - még ha ez a gyakorlatban nem is mindig könnyen megvalósítható. Ahelyett, hogy egyszerűen csak kérdéseket teszünk fel, fontos, hogy egyértelműen foglalkozzunk a vonatkozó építésjogi és fenntarthatósági kérdésekkel, és azokat meghatározott célokként beépítsük a tervezési folyamatba. Ezek közé tartoznak például az energetikai szabványok, a regionális tűzvédelmi követelmények és az akadálymentesítési előírások.
Ez a proaktív megközelítés lehetővé teszi a lehetséges konfliktusok előzetes felismerését és a közös megoldások kidolgozását. Ily módon minden érintett fél igényeit a lehető legjobban figyelembe lehet venni, és egy koherens átfogó koncepcióba lehet foglalni.
Szakértőnk tippje:
A BIM (épületinformációs modellezés) használata meglévő épületekben
A BIM meglévő épületekben történő alkalmazásával az építészek, a tervezők és az épületüzemeltetők az optimalizált tervezés, a hatékonyabb építési folyamatok és a zökkenőmentesebb kommunikáció előnyeit élvezhetik. A nagy előny: az épület adatai digitálisan kerülnek rögzítésre és valós időben frissítésre, így elkerülhetők az elavult vagy pontatlan tervek.
Mivel a különböző szakágak, például az építészet, a statika, az épületgépészet stb. egy modellben egyesíthetők és összehangolhatók, a BIM-szoftver már a korai szakaszban felismeri a különböző szakmák közötti esetleges konfliktusokat, és megoldási javaslatokat tesz.
Ez az építési projektek minőségének javulásához, a költségek csökkenéséhez és a meglévő épületek fenntarthatóbb hasznosításához vezet.
TOVÁBB A BIM-RŐLBIM fehér könyv a GEZE-től
Ha többet szeretne megtudni a BIM-mel történő épülettervezésről, töltse le ingyenes fehér könyvünket!