Tűzvédelem a magdeburgi székesegyházban – a GEZE rögzítőrendszerekhez való vezeték nélküli megoldásaival
Magdeburg impozáns székesegyháza a város fontos nevezetessége, és népszerű célpont a világ minden tájáról érkező látogatók számára. Egy ilyen történelmi jelentőségű és sokoldalú épületben átfogó megközelítést kellett alkalmazni a modern és kényelmes átjárás, a tűzvédelem és a műemlékvédelem érdekében. Ezen szempontok érvényesítése a kulturálisörökség-védelem által érintett épületben igazi kihívást jelentett a szakemberek számára. Ezekre a kihívásokra azonban a GEZE rögzítőrendszerei, rádiós bővítései és rádiós füstjelzői ideális választ adtak.
Tűzvédelem a magdeburgi székesegyházban
Modern tűzvédelmi intézkedések és műemlékvédelem egy történelmi épületben
Ahogy a Notre Dame-ban keletkezett tragikus tűzvész megmutatta, a modern tűzvédelem rendkívül fontos az olyan történelmi értéket képviselő, és sokak által látogatott épületek esetében, mint amilyen a magdeburgi székesegyház is. Amikor azonban a tűzszakaszok létrehozása miatt a műemlékekben tűzgátló ajtókat kell beszerelni és füstjelző rendszereket kell telepíteni, fontos, hogy az építési munkálatok megfeleljenek a hatályos műemlékvédelmi előírásoknak is. Sőt, arra kell törekedni, hogy a védett történelmi épületek építészeti megoldásaiban és szerkezetében a lehető legkisebb mértékű beavatkozásra kerüljön sor.
A Stiftung Dome und Schlösser in Sachsen-Anhalt (Alapítvány Szász-Anhalt Templomaiért és Kastélyaiért) nevű szervezet által megrendelt felújítási és tűzvédelmi intézkedések a Sußmann + Sußmann AR Magdeburg tervei alapján, a Tischlerei Wagner kivitelezésében valósultak meg, míg a rögzítőrendszerek beszerelését és jóváhagyását a Kötter & Siefker Bernburg vállalat végezte.
Már meglévő épületek átalakításakor nehéz minden eshetőségre gondolni, főleg, amikor a régi tervek nem mutatják az összes részletet. A védett székesegyház mennyezetét érintetlenül kellett hagyni. A munkamennyiség és a költségek csökkentése érdekében vezeték nélküli megoldásokra volt szükség, az alternatív, nem engedélyezett bővítési megoldásokat pedig el kellett kerülni. A GEZE biztonságos, tanúsított és átfogó rendszere lehetővé tette a projekt kitűnő megvalósítását.
David Jungbluth, hivatalos szakértő és részlegvezető, Kötter & Siefker BerneburgA székesegyház kihívása: a magas mennyezetek miatt kiegészítő mennyezeti jelzőkre volt szükség
Az „asztalosok és kőfaragók terme” nevet viselő helyiséget, amelyet sokáig töredékek és kisebb restaurálandó munkák (kávák, szobrok, stukkók, pillérek stb.) tárolására használtak, a jövőben kiállítások és egyéb események megrendezésére szolgáló térré kívánják átalakítani. A terem várhatóan nagy volumenű látogatóforgalmára való tekintettel valószínűleg szükség lesz az ajtók rögzítésére. Mivel a tervek szerint az „asztalosok terme” különálló tűzvédelmi szakasz is lenne, riasztás esetén a tűzgátló ajtóknak automatikusan kellene záródniuk.
A különösen magas mennyezetek miatt két kiegészítő mennyezeti jelzőre is szükség van. A vezetékeket az egyenes sínillesztésekbe kellett volna rejteni, ami további költségeket jelentett volna az egyenes sínillesztések területén, illetve a vésési és metszési munkálatok miatt. A műemlékvédelmi kérdések pedig bonyolult és hosszadalmas jogi és szabályozási jóváhagyási folyamatokat igényeltek volna.
Jól ismerem a magdeburgi székesegyházat és védett történelmi szerkezetét, hiszen én magam is vezetek turistacsoportokat a templomban. Míg a fából készült, Schörghuber tűzgátló ajtók jól illenek a székesegyház látványához, a műszaki elemek – például az ajtócsukók és füstjelző rendszerek – nagy kihívást jelentenek. A GEZE rádiómodulos, diszkrét rögzítőrendszerei és a rádiós mennyezeti érzékelők együttesen ideális megoldást jelentenek ebben a helyzetben, mivel így nincs szükség vezetékes kapcsolatra a kiváltóra szerelt, és a mennyezeti jelzők között.
Wagner, asztalosmesterA GEZE rögzítőrendszereinek rádiós bővítési megoldásai két másik, az árakkal kapcsolatos döntő jelentőségű előnnyel bírnak:
- Költségtényező: kiküszöbölik a vezetékek költségét
- Időtényező: csökkentik a telepítési időt
Továbblépés a Wireless KIT GC 170 termékhezAz orgonakarzaton lévő rögzítőrendszerek a csendes és kényelmes átjárás mellett tűzvédelmet is biztosítanak
A kényelem és a modern tűzvédelmi intézkedések összjátékának kiváló példája az orgonakarzat megközelítése, ami két ajtón keresztül lehetséges. Az egyik oldal szolgál bejáratként, a másik pedig kijáratként, ami azt jelenti, hogy nincs tolongás, amikor a templomi kórus tagjai megérkeznek, illetve elmennek. Mivel bizonyos időszakokban sokan érkeznek, és hagyják el a karzatot, különösen fontos, hogy az ajtók csendesen csukódjanak, és – szükség esetén – nyitva lehessen hagyni őket, hiszen egy ünnepélyes szertartást nem szabad ajtócsapódásokkal megzavarni.
Ugyanakkor, a rögzítőrendszereknek tűz esetén automatikusan be kell csukniuk a tűzgátló ajtókat, hogy megakadályozzák a tűz és a füst terjedését. A tűzvédelmi lezárás alkalmazása különösen fontos volt az orgonakarzaton, hiszen azelőtt itt csak hagyományos ajtók voltak beépítve. Korábban a tűzjelző rendszereken kívül semmi más tűzvédelmi lezárást vagy egyéb tűzvédelmi intézkedést nem alkalmaztak.
Az új, fából készült tűzgátló ajtókat a Tischlerei Wagner asztalosüzem gyártotta Körbelitzben, Németországban. Az elektromos rögzítőszerkezettel felszerelt GEZE TS 5000 R csúszósínes ajtócsukók a folyamatosan állítható csukóerőnek és beépített nyíláscsillapításnak köszönhetően biztosítják, hogy az ajtók csendesen csukódjanak, és szükség esetén nyitva lehessen hagyni őket. A rögzítőrendszerbe beépített füstjelző központ pedig arról gondoskodik, hogy tűz esetén az ajtók automatikusan bezáródjanak.
Épületállomány
Történelmi nevezetesség és turistalátványosság – a magdeburgi székesegyház
Az impozáns magdeburgi székesegyház a város jelképe. © Stefan Dauth / GEZE GmbH
A magdeburgi székesegyházat – hivatalos nevén: Szent Katalin és Szent Mór székesegyház – tekintik az első teljes mértékben gótikus stílusban épült székesegyháznak Németországban.
Már a jelenlegi székesegyház helyén állt korábbi templom is országos jelentőséggel bírt, hiszen ide temették el Nagy Ottó római császárt. Az eredeti székesegyház 1207-ben leégett, így a komplex gótikus katedrális megépítése 1209-ben kezdődött, a felszentelésére pedig 1363-ban került sor.
A templom minden részletre kiterjedő újjáépítése 300 évig tartott. 1520-ban a két impozáns templomtorony is elkészült, melyek közül az északi torony, és annak erkélye vezetett túra során ma is látogatható.
A történelmi épület jelentőségét a látogatók száma mutatja: a ma protestáns plébániatemplomként működő székesegyház vasárnaponkénti látogatói mellett évente több mint 100 000 turista keresi fel ezt a lenyűgöző gótikus épületet.
A magdeburgi székesegyházban felhasznált GEZE-termékek dióhéjban:
- Rögzítőrendszerek egyedi TS 5000 R és R-ISM ajtórögzítő-szerkezetekkel
- Rádiómodulok a GEZE GC 171 rögzítőrendszerek vezeték nélküli komponensei közötti kapcsolat megteremtéséhez
- GC 172 rádiós füstjelző a GC 171 rádiómodullal való vezeték nélküli kapcsolathoz