A BIM optimalizálja az épülettervezést – először digitálisan, majd a való életben is
A BIM a Building Information Modelling (épületinformációs modellezés) szavak rövidítése, amely egy korszerű, digitális munkamódszert takar az épületek integrált tervezéséhez, optimalizálásához, létrehozásához és üzemeltetéséhez. A BIM modellek BIM objektumokból állnak, a valós építési termékek digitális megfelelőjét mutatják be. A GEZE ingyenesen elérhetővé teszi a BIM ajtóobjektumokat, ezáltal nagyobb tervezési biztonságot kínál, ami kevesebb erőfeszítést igényel.
A BIM-mel az építési projektek olcsóbbak és hatékonyabbak
A komplex építési projektek olcsóbbak és hatékonyabbak a BIM-mel.
Költségrobbanással vagy határidő problémákkal áll szemben? Az olyan nagyberuházásoknál, mint például az új berlini repülőtér vagy a hamburgi Elbai Filharmónia koncertterem építése, ezek szinte elkerülhetetlen problémának tűnnek. Ugyanakkor a kisebb épületek sem menekülhetnek el előlük. Az állami szektor ügyfelei azonban különösen nagy reményekkel tekintenek a jövőre e téren, amikor új tervezési folyamatokhoz és eszközökhöz folyamodnak: a Building Information Modelling (BIM) tervezési módszert úgy tervezték, hogy megkönnyítse az építési projektek tervezését és irányítását.
A klasszikus építészeti tervezés során a terveket több szakaszban készítik el és küldik tovább a hatóságoknak, majd ismét átnézik őket. A költségkalkuláció összeállítása és az építési helyszínen zajló egyedi szakmai folyamatok szintén kulcsfontosságú feladatokat rónak a kivitelezőkre. Mivel azonban az építési projektek egyre komplexebbé válnak, ezek a folyamatok általában nem zökkenőmentesek, hiszen számos egymástól függő és állandóan változó tényezőre folyamatosan oda kell figyelni.
Integrált tervezés a BIM-mel
A BIM vagy építési adatmodellezés minden résztvevőt egyetlen platformra terel, és csökkenti a koordinációs lépések számát. A BIM egy újfajta integrált és digitális épülettervezési rendszert képvisel, amelyre egy gigantikus adatbázisként is tekinthetünk. Ennek részeként az összes épületspecifikus elemet (például falazat, ajtók, ablakok, stb., valamint minden épülettechnika) digitálisan rögzítik, majd ezeket egy egyedi 3D modellben kombinálják és kapcsolják össze, amelyen minden résztvevő együtt dolgozhat.
Az adatbázis emellett tartalmazza az anyagokkal kapcsolatos összes információt, beleértve az élettartamukat, hangáteresztő képességüket, tűzvédelmi adataikat és – ami a legfontosabb – az áraikat.
Így a BIM az épületek tervezésében, modellezésében, optimalizálásában és szimulációjában egyaránt segítséget nyújt. A cél az építési projektek olcsóbb és egyszerűbb kivitelezése, és a késések csökkentése. A modellek mindezek mellett nem csupán építkezésekhez használhatók: a későbbi üzemeltetést is biztonságosabbá, kényelmesebbé és hatékonyabbá teszik.
BIM szakértőnk, Günther Weizenhöfer az „Épülettervezés a BIM-mel” témájú interjúban
Kiváló tervezési minőség
A BIM kulcsfontosságú előnye, hogy minden résztvevő – az építész, tervező, generálkivitelező és az építtető/üzemeltető – már a tervezési szakaszban megvizsgálhatja az építési projekt gyakorlati lépéseit a modell segítségével. Az esetleges hibákat és ellentmondásokat gyorsan be lehet azonosítani, és gyorsan, már a modellezési szakaszban ki lehet őket javítani, aminek köszönhetően a tervezési minőség – és ami még fontosabb, a biztonság – nagymértékben javítható. Ezenkívül a BIM által tárolt információk és ajánlások alapján az építési vállalatok már egészen korai szakaszban kiválaszthatják az anyagokat és vállalkozásokat, amelyekkel dolgozni szeretnének.
A BIM Európa-szerte egyre nagyobb teret nyer az állami szektor építési projektjeiben
Az Egyesült Királyság, Hollandia, Dánia, Finnország és Norvégia egyaránt előírja a BIM használatát az államilag finanszírozott építési projekteknél. Németországban a Szövetségi Közlekedési és Digitális Infrastruktúra Minisztériuma (BMVI) 2020-tól a BIM-et kívánja használni minden új tervezési projekthez.
A BIM virtuális építkezés előnyei
- Jobb információcsere a résztvevők között
- Megnövekedett produktivitás
- Korai hibaészlelés és helyesbítés
- Nagyobb tervezési és költségbiztonság
A BIM objektumok növelik a tervezési biztonságot és csökkentik a hibaarányt
Digitális építési modellek és a BIM módszer kulcseleme. Ezek egyedi BIM objektumokból állnak, azaz a valós építési termékek digitális megfelelőjét mutatják be. Strukturált adatokon alapulnak, amelyek lehetővé teszik a termékek összehasonlítását, például a méretet, súlyt, műszaki adatokat és gyártói információkat, köztük az elérhető termékváltozatokat, rendelési dátumokat, árakat, szállítási határidőket, szerelési vagy karbantartási információkat stb.
Ha BIM objektumokat építenek a BIM építési modellekbe, az leegyszerűsíti a pályázati felhívásokat, a költségbecslést, a kalkulációt és a szimulációt, már a tervezési szakaszban. A megvalósítási szakaszban ez segít a rendelésben, szállításban, magában a megvalósításban és a szerelvények terén. Sőt, mi több, az épületüzemeltetést is megkönnyíti a kezelési és fenntartási szakaszban.
A BIM objektumokkal racionalizálhatók a munkafolyamatok, minimalizálhatók a hibaforrások, valamint biztosítható a digitalizáció növelése az építés során.
Günther Weizenhöfer, a GEZE tervezési szemináriumainak építészeti és csapatvezetőjeAz építési projektek gyors és biztonságos tervezése és teljesítése BIM ajtóobjektumokkal
Az építés során beépíteni kívánt összes ajtó rendkívül könnyen tervezhető a GEZE BIM objektumok használatával. A GEZE sok más szolgáltatóval ellentétben a teljes ajtót BIM objektumként kínálja, így az ajtó az összes kiegészítő elemmel együtt látható. Ezek a többfunkciós ajtók használhatók az összes nyílóajtó, tolóajtó és forgóajtó ábrázolásához. A GEZE BIM objektumok az Autodesk Revit, a Graphisoft Archicad és a Nemetschek Allplan számára ingyenesek.
Tudjon meg többet a BIM ajtóobjektumokról, és töltse le őketBIM szójegyzék
Ahhoz, hogy a projekt minden résztvevője hatékonyan végezhesse a munkáját a BIM-mel, szükség van egy általános információs adatbázisra. Az Épületinformációs modellezés az átlátható tudásmegosztási platformon fejlődik. Itt megtalálhatja a legfontosabb BIM kifejezéseket, így elkezdheti a sikeres együttműködést. Ha kérdése merülne fel, forduljon bizalommal szakértőinkhez.
BIM Collaboration Format (BCF)
A BIM Collaboration Format (BIM Együttműködési formátum) egy nyitott fájlformátum, amely gördülékeny kommunikációt tesz lehetővé a BIM folyamatokban részt vevő összes közreműködő fél között. Az IFC modellekben (lásd: Industry Foundation Classes) lehetőség van az ütközések és egyéb problémák lokalizálására és kommentálására. A BCF fájlok az általános modell-ellenőrzőkkel olvashatók és szerkeszthetők. Néhány CAD-rendszer BCF formátum által engedélyezett jelölési eszközöket is biztosít.
BIM Execution Plan (BEP)
A BIM Execution Plan (BIM Végrehajtási terv) a BIM jogi keretének egyik eleme. Leírja, hogyan teljesülnek a munkáltatói információs követelmények (lásd: EIR). A BEP elsődleges tartalma magában foglalja a szerepek kijelölését, a munkafolyamatok meghatározását, valamint a folyamat során használt hardverek és szoftverek specifikációit.
BIM objektum
A BIM objektumok adott termékek vagy építési elemek digitális másolatai. Az utóbbiak teszik lehetővé a logikai korlátok és referenciák implementálását. Például egy alap lengő ajtóobjektum konfigurálható egy automatikus ajtómozgatóval vagy egy ajtócsukóval is. A BIM objektumokat kereskedőktől lehet beszerezni. Alternatív megoldásként a felhasználó is létrehozhatja ezeket a megfelelő építészeti CAD rendszer általános könyvtárából. A BIM objektumok hozzárendelt paramétereket, például geometriai és fizikai tulajdonságokat tartalmaznak, a geometriai információkon kívül.
BIM szint
A 2. BIM szint a brit kormány vezető kezdeményezése, amelynek értelmében meghatározzák a szabvány BIM-et az Egyesült Királyságban. 2016 óta minden állami finanszírozású építési projektet BIM használatával kell megtervezni. Ez különféle szabványok fejlesztéséhez vezetett, például a PAS 1192 és az ISO 19650 nemzetközi adatkezelési szabvány meghatározásához a BIM-ben.
BIM szoftver
A BIM egy módszer, nem pedig szoftver. Ehelyett különböző szoftveres megoldások és szoftvertípusok használatosak a BIM keretein belül. Különböző szoftverházak CAD szoftvere elérhető. A BIM objektumokat és/vagy a különféle beszállítók plug-injeit és platformjait fel lehet tölteni ezekbe a CAD rendszerekbe. Ezenkívül a szoftveres alkalmazások kínálata épületüzemeltetési megoldásokat is magában foglal.
Computer Aided Facility Management (CAFM)
A Computer Aided Facility Management (Számítógéppel támogatott épületüzemeltetés) szoftveres megoldásokkal segíti az épületek üzemeltetését és karbantartását. A CAFM rendszerek általában egy adatbázisból és egy felhasználói interfészből állnak. A felhasználók például közvetlenül a CAFM rendszerben jelezhetik a javítási kéréseiket. A rendszeres, alapvető karbantartás – például a tűzgátló ajtó esetében – szintén kezelhető a rendszeren keresztül.
Construction Operations Building Information Exchange (COBie)
A COBie (Kivitelezési-üzemeltetési épületinformációs adatcsere) a BIM modell releváns, nem geometriai adatainak épületüzemeltetési szoftverbe való átvitelét szolgáló adatformátum.
Employer’s information requirement (EIR)
Az Employer’s information requirement (Munkáltatói információs követelmények) a munkáltató meghatározhatja, hogy mikor milyen adatokat kell megadnia a vállalkozónak a BIM folyamat során. Az EIR a BIM folyamatának, így az épület életciklusának összes szakaszát lefedheti, és alapot biztosíthat a BEP-hez (BEP).
Industry Foundation Classes
Az Industry foundation classes-t (Ipari alaposztályok – IFC) 1990-ben vezették be a BIM adatcsere formátumaként. Azóta különböző verziók születtek. Az IFC eredeti rendeltetése szerint az adatok CAD rendszerek közötti átvitelét tette lehetővé. Azonban jelentős mennyiségű adat elveszik, amikor a BIM modellt IFC formátumba konvertálják.
Kis BIM
A kis BIM a korlátozott területen használt BIM-re utal, azaz egy adott szakmai modellhez, pl.: a mérnöki irodában használják. A kis BIM egy elkülönített alkalmazás, de így is képes növelni a kijelölt munkacsomag hatékonyságát. A legtöbb esetben saját szoftveres megoldást használnak.
Koordinációs modell
A különböző szakmai modellek a koordinációs modellben egyesülnek. A koordinációs modellben a megfelelő szoftver segítségével azonosíthatók a potenciális ütközések. A BIM koordinátor kulcsfontosságú szerepet játszik a különböző szakmai modellek és a koordinációs modell minőségének biztosításában.
Level of Development (LOD)
A Level of development (fejlettségi szint vagy részletességi szint) a BIM modellben megjelenő adatok részletességének mértékét mutatja. Az LOD 100–500 irányelveit és az egyes szinteknél előírt információkat az Amerikai Építészeti Intézet határozta meg. Például, az ablakokat egy falnyílás jelöli LOD 100-ban. LOD 500-ban viszont egyebek mellett már az ablak profilját, nyitási viselkedését, funkcióit és (ha van) az automatizálást is meghatározzák. Az ablak 3D-s geometriai megjelenítése minden releváns szerkezetet magában foglal.
Nagy BIM
A nagy BIM a BIM folyamatos alkalmazására utal, az épület teljes életciklusán keresztül, az összes szakma integrálásával. Ez azt jelenti, hogy minden tervezési munkát és kalkulációt egy megosztott szoftverkörnyezetbe implementálnak.
Nyitott BIM
A nyitott BIM-ben nincs szükség különleges szoftverre az együttműködéshez. Általában IFC (Ipari alaposztályok) formátumot használnak az általános adatcseréhez. A különböző szakmai modellek a modell-megjelenítőkben és/vagy -ellenőrzőkben egyesíthetők.
Parametrikus modellezés
A parametrikus modellezés során az épületelem geometriája dinamikusan igazodik a parametrikus értékek változásaihoz. A logikai korlátokon keresztül különböző mérések kapcsolódnak egymáshoz. Például az ajtó üvegezése automatikusan az ajtószárnyba illeszkedik, feltéve, hogy meghatározzák a tok szélességét.
Szakmai modell
A szakmai modell egy adott szakma modelljét jeleníti meg, például az építészeti modellt, a szerkezeti modellt vagy az épület műszaki ellátását, stb.
Ütközésérzékelés
Az ütközésérzékelés a BIM egyik fő előnye. Az egymásnak ellentmondó építési elemek azonosíthatók, a hozzájuk tartozó megoldások pedig a digitális modellben fejleszthetők, még a megvalósítás előtt. Ez egy hatékony és rendkívül fontos fejlesztés a fenntarthatóság és az építési költségek tekintetében.
Zárt BIM
A zárt BIM-ben saját szoftverrendszereket alkalmaznak. Az egymással együttműködő felek ugyanazt a rendszert használják. Ez egyrészről hatékonyan szabályozza a kapcsolódó BIM folyamatokhoz való hozzáférést, másrészről így nem vesznek el az adatok, miközben a modellt ICF formátumba konvertálják.
Building Information Modeling (BIM)
A Building Information Modeling (épületinformációs modellezés) az épület üzemeltetésének integrált módszere, amely az épület teljes életciklusán keresztül rendelkezésre áll. Magában foglalja a tervezést, kivitelezést, üzemeltetést, felújítást, valamint az épület lebontását is. Minden résztvevő fél a BIM modellben rögzíti a releváns információkat, így létrehozva az épület digitális másolatát. A modell használható a potenciális ellentmondások azonosításához, a használati módok szimulálásához, valamint a létesítmény üzemeltetéséhez is.
3D, 4D, 5D, 6D, 7D...
A 3D az épület klasszikus, háromdimenziós geometriai modelljét mutatja. A 3D önmagában nem BIM. A 4D, 5D stb. a 3D modell kiterjesztése, amely további alfanumerikus információkat tartalmaz. A 3D modellhez hozzá lehet adni az árat, átfutási időt vagy az esetleges fizikai korlátokat, például a hőátviteli együtthatót. A BIM folyamat során ez az információ például lehetővé teszi a méretkimutatás automatikus kalkulációját vagy a karbantartás irányítását az épület üzemeltetése során.
Egyszerű tervezés a BIM-mel
- A szakemberekkel fenntartott folyamatos kapcsolat és együttműködés a teljes GEZE BIM megoldásának szerves részét képezi.
- A GEZE nem csupán 3D projekteket kínál, a tervezők számára is tartogat megoldást a BIM folyamatokon belül.
- Az építészek számára egyre gyakrabban teszik kötelezővé a BIM használatát a közfinanszírozásból megvalósuló építkezéseknél.
A BIM objektumok támogatják a szerelőket és a dolgozókat
A BIM tervezéssel a szerelők és mérnökök biztosak lehetnek abban, hogy mindent megfelelően átgondoltak, és nem éri őket meglepetés menet közben.
- Jelentősen magasabb, szakmák közötti tervezési biztonság
- Elkerülhetők a különböző szakmai közösségek közötti félreértések.
A GEZE BIM objektumaival a kiszolgálási idő és a költségek minimalizálhatók
- A BIM ajtóobjektumok céltartaléka a GEZE által biztosított szolgáltatás azon tervezők és építészek számára, akik a BIM-mel dolgoznak.
- A tervezés így sokkal szélesebb körű és alaposabban átgondolt lehet a GEZE BIM objektumaival, ami az üzemeltetők számára rövidebb teljesítési időt és kevesebb költséget jelent.