Mesterséges intelligencia az építészetben: Hogyan alakítja át a mesterséges intelligencia az építőipart?
Mesterséges intelligencia által generált építészeti tervek és 3D-s épületmodellek, mesterséges intelligencia által vezérelt folyamatok a kivitelezési fázisban, mesterséges intelligencia által felügyelt épületek: nem kétséges, hogy a mesterséges intelligencia (MI) képes jelentősen átalakítani az építőipart. A remények szerint az innovatív MI-technológiák hozzájárulnak majd az építési projektek fokozottabb fenntarthatóságához és hatékonyságához - nemcsak a tervezés és a kivitelezés során, de az épület teljes életciklusára kiterjedően is. De hogyan aknázhatók ki a mesterséges intelligencia előnyei az épületek tervezési és kivitelezési projektjeiben?
Mely területek profitálhatnak leginkább a mesterséges intelligenciából, mint a épülettervezési és kivitelezési problémák megoldásának eszközéből?
Az épületautomatizálás javítja az energiahatékonyságot, növeli a kényelmet és a biztonságot, valamint csökkenti a karbantartási költségeket. © GEZE GmbH
A mesterséges intelligencia segíthet abban, hogy az összetett folyamatokat könnyebben megértsük, elemezzük és optimalizáljuk. A kezdeti tervezési fázistól az elkészült épület irányításáig olyan ún. MI „felhasználási esetek” keletkeznek, amelyek erőforrás- és időmegtakarítást tesznek lehetővé az épület életciklusában érdekeltek széles köre számára.
A mesterséges intelligencia pozitív alkalmazási példái az épülettervezés és kivitelezés területén valahogy így nézhetnek ki:
- Időmegtakarítás: Az MI-alapú renderelés segítségével az építészek másodpercek alatt készíthetnek vázlatokat és generatív terveket előre meghatározott paraméterek alapján.
- Együttműködés: Az olyan együttműködési platformokba, mint a BIM (Building Information Modelling - épületinformációs modellezés) beépítésre kerül a mesterséges intelligencia, amelynek segítségével megkönnyítik a kivitelezési folyamat különböző szereplői közötti együttműködést.
- Költségcsökkentés: Az MI-alapú szoftverek optimalizálják a kivitelezési folyamatokat az ütemtervek és munkafolyamatok fejlesztésével, csökkentve ezáltal a kivitelezési költségeket.
- Fenntarthatóság: Az épületautomatizálás a mesterséges intelligencia segítségével javítja az épületek fenntarthatóságát és energiahatékonyságát, ezáltal csökkenti az energiafogyasztást, a CO2-kibocsátást és más környezeti hatásokat.
- Biztonság: A mesterséges intelligencia lehetővé teszi a szerkezeti gyenge pontok, az optimalizálási lehetőségek és a karbantartási intervallumok meghatározását az épületek üzemeltetése során.
- Kényelem: az intelligens épületek személyre szabása és mesterséges intelligencia által vezérelt adaptálása a felhasználók egyedi igényeihez.
Milyen hosszú távú előnyökkel jár az innovatív technológiák épületekbe történő integrálása?
Az innovatív technológiák, mint például a mesterséges intelligencia, segítenek leküzdeni az építőipar előtt álló legnagyobb kihívásokat. A hangsúly itt különösen a fenntarthatóságon van. Az innovatív technológiák alkalmazása lehetővé teszi az ökológiai lábnyom csökkentését az épület teljes életciklusára kiterjedően, azaz hosszú távon. Emellett az épületek gazdaságossága és funkcionalitása is jelentősen javulni fog.
Milyen új fejlesztésekre és MI-technológiákra összpontosít a GEZE?
A GEZE ablak- és ajtómozgató motorok nyílt interfészeken keresztül integrálhatók az épületautomatizálási rendszerbe. © GEZE GmbH
A megelőző karbantartás témája jelenleg különösen érdekes, mivel a GEZE már régóta foglalkozik az épületek hálózatba kötésével és automatizálásával. KNX és BACnet interfészmoduljaink és myGEZE Control épületautomatizálási rendszerünk kiváló alapot nyújt ehhez. Ezért különböző prototípusokkal és kutatási kezdeményezésekkel teszteljük, hogyan tudjuk integrálni a mesterséges intelligenciát intelligens termékeinkbe.
Ugyanakkor a GEZE jelenleg teszteli a nagyméretű nyelvi modellek és más MI-technológiák használatát a napi működésben. A belső folyamatok javítása mellett a cél, hogy csökkentsük a mesterséges intelligencia mindennapi használatát akadályozó tényezőket, és integráljuk azt az alkalmazottak mindennapi munkájába.
Milyen szerepet játszik a mesterséges intelligencia a építészekkel való együttműködésben?
Célunk, hogy választ adjunk az építészek által tapasztalt kihívásokra. A mesterséges intelligencia nem feltétlenül áll itt a középpontban, inkább eszközként szolgál a tényleges probléma megoldásához. Ugyanis a mesterséges intelligencia által nyújtott hasznos támogatások mellett is pótolhatatlan marad a közvetlen párbeszéd és az emberi szakértelem. Ez azt jelenti, hogy továbbra is szoros kommunikációt folytatunk az építészekkel, tervezőkkel és kivitelező vállalatokkal, hogy pontosan megértsük, mire van szükség - és azután közösen, személyre szabott megoldásokat dolgozzunk ki.