Intelligens épületvezérlés az új Vector cég székhelyén
A BACnet használatával végzett hálózatba kötés lehetővé tette a GEZE számára, hogy jelentős előnyöket érjen el a stuttgarti székhelyű Vector informatikai cég új székházának tervezése és üzemeltetése során. A GEZE több mint 180 ajtómegoldása van hálózatba kötve itt az IO 420 interfészmodulon keresztül, ami lehetővé teszi az egyes eszközök kényelmes vezérlését.
A GEZE hálózati megoldásai az új Vector informatikai campusnál
© Jürgen Pollak / GEZE GmbH
- Testreszabott digitális hálózati megoldások a BACnet használatával
- Több mint 180 ajtó központi vezérlése az épületirányítási rendszerben: még nagyobb kényelem és biztonság normál működés és veszély esetén egyaránt
- Ágazatot átfogó funkcionalitás és együttműködés: bármikor és bárhonnan
- Energiahatékonyság: az ajtótechnika és a klímaszabályozás együttműködése
- Az építési fázis támogatása: kommunikáció a szakma szakértői között
Egy újabb mestermunka az Vector informatikai szakértő számára: az informatikai campus és az új vállalati székház – amely gyakorlatilag az ötödik épület a telephelyen – néhány hónappal ezelőtt nyílt meg. 34 000 négyzetméter épített terület, mind a négy szinten nyitott előcsarnokkal, 6500 négyzetméter irodai tér, egy előadóterem, szemináriumi termek, vállalati étterem és földalatti parkoló kínál rengeteg helyet a 600 alkalmazott számára.
Ajtók és ablakok, fűtés és szellőztetés:
mindenkor és minden terméknél láthatjuk a teljes képet. Az egyes termékcsoportok funkcióinak és együttműködésének mindenkor és mindenütt folyamatosan láthatónak és vezérelhetőnek kellett lennie. Ezek az igények úgy lettek megtervezve, hogy maximális biztonságot, optimális felhasználói kényelmet és az épület hatékony kereskedelmi üzemeltetését garantálják. Az épületüzemeltetésben lehetetlen folyamatosan felügyelni és üzemeltetni több mint 180 technológiailag bonyolult, nagymértékben multifunkcionális biztonsági ajtórendszert. Ezért kötötték a teljes automata ajtórendszert hálózatba az interfészmodulon keresztül, a BACnet épületirányítási rendszerrel.
Az ajtóelosztók összehozzák mindezeket
A vállalat testreszabott, digitális hálózati megoldásokat kínál a GEZE ajtó-, ablak- és biztonságtechnikájának széles köréhez rendelkezésre álló számtalan lehetőséggel és az építési projektek megoldásaiban szerzett átfogó szakismeretével. A Schmelzle + Partner épülettulajdonosait és tervezőit lenyűgözte a GEZE speciális, ajtóelosztós megoldása. Ott vannak a központi metszéspontok, ahol az összes kábel és az IO 420 BACnet interfészmodul találkozik. A GEZE ajtóelosztó egységes összeállítása áttekintést nyújt az épületirányító számára az egyes ajtók és más termékcsoportok közötti interfészekről, illetve a hálózatba kötött épülettechnikáról, bármilyen eltérőek is az egyes ajtók funkciói.
Gördülékeny folyamatok: a GEZE kiváló kommunikációt biztosít
Az ajánlat részét képező természetes szolgáltatásként a GEZE átfogó támogatást nyújt, hogy biztosítsa a projekt megvalósítását a lehető legrövidebb időn belül. A szakmák közötti kommunikáció a többfunkciós ajtók kulcsfontosságú szempontja a hálózatba kötött megoldásoknál. Az ajtók kívánt viselkedésének eléréséhez pontos koordinációra van szükség az ajtófunkciók és más termékcsoportok között. Projektkoordinátorként és központi kapcsolattartóként a GEZE vállalta a felelősséget a projekt egyes fázisaiban részt vevő összes szakértő között. Az épülettulajdonosok, tervezők, fémmunkások, biztonsági szerelők, tűzvédelmi szakértők, villanyszerelők és rendszerintegrátorok közötti koordináció elengedhetetlen ahhoz, hogy biztosított legyen az optimális együttműködés az egyes rendszerek között. A GEZE Service a szakmák közötti interfészek koordinálásával támogatja a projekt műszaki megvalósítását.
A campushoz vezető átjáró
© Jürgen Pollak / GEZE GmbH
A 18 méter magas, 500 négyzetméter területű üvegezett előcsarnok egyaránt lenyűgöző és hívogató. A Vector kampuszának átjárójaként nagy, mégis praktikus ajtórendszert alkalmaz. A teljes rendszer elérhető ajtókomfortot, belépésvezérlést, betörésgátlást, menekülési út biztosítást és megbízható füstelszívást ötvöz tűz estén, valamint távműködtetést és -felügyeletet is biztosít. Két háromszárnyú, teljesen automatikus forgóajtó van felszerelve szintén automata, köríves tolóajtókkal éjszakai lezárásként.
Az ikerajtókat kétszárnyú automata menekülőajtók határolják, erős Powerturn nyílóajtó mozgatóval felszerelve az akadálymentesség érdekében. Az ajtó manuálisan is könnyedén nyitható a smart swing funkciónak köszönhetően. Az egyik ajtó hő- és füstelvezető ajtóként használatos. K600 emelőkaros motorok nyitják automatikusan az ajtókat és tartják őket kitárva, hogy a füst és a hő távozhasson, a friss levegő pedig beáramolhasson. A beléptetőrendszerrel és az önreteszelő pánikzárral az IQ lock AUT egyúttal pánikajtóként is szolgál. Veszély esetén bárki kinyithatja belülről, akár zárt állapotban is.
A TZ 320 ajtóvezérlő készülék az egész ajtórendszer vezető biztonsági komponense, amely a helyszínen vezérli és felügyeli az ajtókat. Az épületirányítók bármikor távolról rögzíthetik ennek az ajtónak és az épületben levő összes többi ajtónak az állapotát az épületirányítási rendszeren keresztül. Tetszés szerinti választhatnak új állapotot, vagy módosíthatják az üzemmódot (például „állandóan nyitva”, „automata”). Vezérlőparancsok adhatók ki egyetlen, több vagy összes ajtóhoz (központi zár!). Egyedi ajtó forgatókönyveket is meg lehet adni, hogy az ajtók automatikusan nyissanak és csukódjanak idővezérelt módon.
Az IO 420 BACnet interfészmodulok kezelik az adatcserét az ajtók és az épületirányítási rendszer között. Az intelligens ajtótól szükséges információk (például az nyitás/csukás üzemmód, reteszelés/kioldás vagy meghibásodás) a BACnet MS/TP és BACnet/OP kommunikációs protokollokon keresztül továbbítódnak és jelennek meg különböző számítógépeken. Az ajtóra vonatkozó összes felsorolt vezérlőparancs és folyamat – ennek megfelelően az összes rendellenesség is – nyomon követhető, mivel az eredmények eseménynaplóba kerülnek. Azonnal lehet reagálni a riasztási üzenetekre vagy a nemkívánatos ajtóállapotra. A menekülési út biztosításával (RWS) lehet kinyitni az ajtókat veszély esetén. Azonnal megjelenik a meghibásodás, illetéktelen átjárás, valamint a vészkijárati rendszer által biztosított ajtók használatával való visszaélés vagy manipuláció is. Az önreteszelő pánikzárak üzemmódjai (reteszelt/kioldott) szintén használhatók és aktiválhatók.
Multifunkcionalitás: kényelmes, biztonságos és központilag üzemeltetett
Az első szinten található többfunkciós biztonsági ajtó csak a jogosult személyek számára, a megadott időpontokban teszi lehetővé a belépést. A Powerturn F motor és az FT500 tűzgátló ajtó ajtónyitó, valamint a TZ 320 ajtóvezérlő készülék révén az ajtó tűzszakaszként és akadálymentes menekülési útvonal ajtóként használatos. Amikor a nyitás engedélyezett, az ajtóvezérlő készülék vészgombjának megnyomásakor vagy riasztáskor az FTV 320 menekülőajtó reteszelés kioldja az ajtót.
Az összes ajtófunkció az épületirányítási rendszeren keresztül felügyelhető és vezérelhető, így az épületirányítónak nem kell hosszú utakat megtennie. Az összetett ajtótechnika ellenére így is garantált a praktikus ajtókialakítás: a Powerturn mindössze hét centiméter magas. Az FTV 320 menekülőajtó reteszelés és az elektromos ajtónyitók olyan kicsik, hogy csak minimális helyre van szükségük az ajtóprofilban. Az ajtó állapotának megjelenítését háttérvilágítással ellátott LED-kijelző biztosítja, amely a rozsdamentes acélból készült TZ 320 ajtóvezérlő készülékhez lett kiválasztva.
A beltéri ajtók többsége a GEZE elektromos ajtónyitóprogram különböző opcióival van felszerelve. A Powerturn motorokkal vagy beléptetőrendszerrel vezérelt elektromos ajtónyitók az épületirányítási rendszer „résztvevői”, amelyek lehetővé teszik az ajtók egyszerű nyitását automatikusan vagy távműködtetéssel.
Szoros együttműködés: rögzítőrendszer és klímaszabályozás
© Jürgen Pollak / GEZE GmbH
A vállalati étterem most már együttműködik a rögzítőrendszerrel és a klímaszabályozással az épületirányítási rendszeren belül. Tűz esetén a kétszárnyú, teljes pánikfunkciós menekülőajtók teljes szélességükben használhatók, hogy biztosítsák az akadálymentes átjárást és a légutánpótlás útját. Az MBZ 300 füst- és hőelvezető rendszer vezérlője az önreteszelő IQ lock AUT pánikzár használatával kioldja az ajtók reteszelését tűz esetén, majd a K 600 emelőkaros motor használatával a maximális nyitási szélességre tárja őket.
A központban a riasztási állapot és a „Nyitás” ajtó üzemmód vezérli a füstelvezető motorokat. Az ajtó üzemmódja automatikusan továbbításra kerül az épületirányítási rendszerbe, lehetővé téve az épület üzemeltetője számára az azonnali intézkedést: ha a riasztási állapot ismét visszaáll alaphelyzetbe, a rögzítőrendszerek az ajtócsukók segítségével becsukódnak, és automatikusan bezáródnak. Veszély esetén az ajtók biztonságosan nyithatók a pánikrúd megnyomásával. A CB flex menesztőcsappantyú biztosítja, hogy az ajtószárnyak a megfelelő sorrendben nyíljanak ki, és hogy egy esetleges hibás mozdulat ne okozzon kárt.
Ennek a megoldásnak az előnye, hogy az ajtók manuálisan állíthatók be természetes szellőzéshez a nyári üzem alatt, és elektromosan csukhatja őket a GEZE elektromos rögzítőeszköze az ajtócsukó csúszósínjeiben. Az épületüzemeltetők az épületirányítási rendszeren keresztül szabályozzák, hogy mikor maradjanak nyitva az ajtók, és mikor kell csukni őket. A felhasználók természetesen bármikor működtethetik belülről az ajtókat.
Az épületirányítási rendszer által rögzített ajtó üzemmód továbbításra kerül a klímaszabályozó rendszerbe, amely ezután energiatakarékos módon szabályozza a hőmérsékleteket. Az ajtók automatikusan kezelhetők az időzítő vezérlésekkel, valamint az időjárás- és a levegőminőség-érzékelőkkel együtt. Az ajtókon az elektromos rögzítőeszközök is hasonlóan kapcsolhatók be és ki. Az „intelligens” vezérlés egyidejűleg gondoskodik az energiahatékonyságról és a betörésgátlásról.
Sajtóközlemény
Szerkesztői kérdés esetén:
Julia Graf
Telefon: +49 - 7152-203-505
E-mail: j.graf@geze.com
Lépjen kapcsolatba velünk