A forgóajtók javíthatják az épületek energiahatékonyságát
Németországban az épületek az energiafogyasztás mintegy harmadát teszik ki. Pedig különösen ebben az ágazatban rengeteg megtakarítási lehetőség rejlik, amit az épületüzemeltetőknek ki kellene használniuk. A forgóajtók például csökkenthetik az épület fűtéséhez vagy hűtéséhez szükséges energiát. Ez csökkenti az energiaköltségeket és javítja a CO2-mérleget. Ebben az interjúban szakértőnk, Thomas Lehnert elmagyarázza, hol rejlik az energiatakarékossági potenciál, milyen funkciókat töltenek be a bejárati területeken a forgóajtók, és miért nem csak vizuálisan lenyűgöző a GEZE új Revo.PRIME modellje, hanem a fenntarthatóság és az energiahatékonyság szempontjából is.
Thomas Lehnert, a GEZE forgóajtók szakértője. © GEZE GmbH
Az energiaárak magasabbak, mint valaha, a fogyasztóknak egyre mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk az áramért és a gázért. Ugyanakkor az épületüzemeltetőkre az energetikai átállás kihívásai miatt nyomás nehezedik. A bejárati területeken forgóajtók használatával energiát lehet megtakarítani. Pontosan mik az előnyei más bejárati megoldásokkal szemben?
Thomas Lehnert: A forgóajtók előnye, hogy gátolják a huzatot, miközben folyamatosan lehetővé teszik az emberek áthaladását. Az oldalra nyíló szárnyak kefetömítései mindig érintkezésben maradnak az ajtó dobfalával. A nyílóajtó tehát „mindig nyitva, mindig zárva” van. Így a hideg vagy meleg huzat kívül marad, a klimatizált levegő pedig bent marad. Belső számítások kimutatták, hogy a kültérre nyíló forgóajtók mintegy 40 százalékkal csökkenthetik az energiaveszteséget. Ez csökkenti az üzemeltetők költségeit, és jelentősen javítja a helyiségklímát a bejárati területen, különösen nagy felhasználói forgalom esetén. A tolóajtók esetében viszont a nyitott ajtókon keresztül állandóan távozna az energia, ha nagy a látogatóforgalom.
A bejárati huzat gyakran kellemetlen lehet. Ebben az összefüggésben az épületek bejárati területei fontos funkciót töltenek be. Milyen szerepet játszanak ebben a forgóajtók?
Thomas Lehnert: Az ügyfél alapvető igénye egy reprezentatív, maximálisan átlátható bejárati terület. Ez fontos szempont a tulajdonosok, az üzemeltetők és az építészek számára. Mert a bejárati rész mindig egyben az épület névjegye is. A forgóajtókkal jelentősen csökken a huzat, a zaj és a szennyeződések bejutása. Ezáltal egy kellemes helyiségklímájú bejárati területet hoz létre, amely teljes értékűen használható területként – például fogadószobaként vagy előcsarnokként – áll rendelkezésre. A beltéri és kültéri területek közötti egyértelmű térbeli elválasztás még érdekesebbé teszi a forgóajtók használatát.
Az ügyfél alapvető igénye egy reprezentatív, maximálisan átlátható bejárati terület. Az új Revo.PRIME forgóajtónk mindössze 75 mm-es keresztmagasságával és 60 mm-es keskeny profilrendszerével itt is jól teljesít.
Thomas Lehnert, a GEZE üzleti megoldásokért felelős vezetőjeA Revo.PRIME-mal a GEZE most egy olyan új forgóajtót vezet be a piacra, amely nemcsak vizuális hangsúlyt ad az épületnek, hanem a fenntarthatóság kérdését is szem előtt tartja. Mi az újdonság ebben az ajtóban?
Thomas Lehnert: A célunk az volt, hogy olyan terméket hozzunk létre, amely maximális vizuális szabadságot biztosít, ugyanakkor az új technológiák segítségével kielégíti a fenntarthatóság és a kényelem iránti vágyat. A Revo.PRIME csúcspontja a nagyon alacsony, mindössze 75 mm-es keresztmagasság. Ez a legalacsonyabb keresztmagasság a piacon az automatizált forgóajtók esetében – 3,80 m maximális átmérővel. Ez azt jelenti, hogy a rendszer most már különösen szűk helyeken is használható, és filigrán megjelenésének köszönhetően ideálisan illeszkedik az épület architektúrájába. Ezenkívül nagyon nagy, legfeljebb 1000 Nm-es forgatónyomatékkal rendelkezik. Ez nagyobb erőt biztosít a nagyobb ajtók mozgatásához, és így növeli a kényelmes átjárást.
TÖBBET AZ ÚJ GEZE REVO.PRIME-RÓLOptimális nagyobb ajtókhoz és kényelmesebb átjáráshoz: az új Revo.PRIME alacsony, mindössze 75 mm-es keresztmagasságával.
A nagyobb teljesítmény nagyobb energiafogyasztást is jelent?
Thomas Lehnert: Épp ellenkezőleg. A Revo.PRIME 30 százalékkal kevesebb energiát igényel elődjénél, a TSA 325 NT-nél, miközben teljesítménye megnövekedett. Az új kefe nélküli egyenáramú hajtómotor mindössze 128 Wattos teljesítménnyel működik. Ezzel a hatékonysággal tehát energiaköltségeket lehet megtakarítani.
Elmagyarázná részletesebben az alkalmazott technológiát?
Thomas Lehnert: Néhányan talán ismerik már a kefe nélküli hajtómotort az akkumulátoros és más professzionális szerszámokból. Ezt a technológiát a kényelmes átjárás fokozására használtuk. Ezek az ajtók sokkal kevesebb karbantartást igényelnek. Gondoltunk a szerelőkre is, és javítottuk az elektromos biztonságot. A mennyezeten lévő meghatározott átviteli pontnál 230 Volt helyett 42 Voltot használunk. Minden hajtáskomponens dugaszolható csatlakozókkal van felszerelve, ami jelentősen megkönnyíti a telepítést, az üzembe helyezést és a karbantartást. Más szóval: Itt valóban „Plug&Play” rendszerről beszélhetünk.
A célunk az volt, hogy olyan terméket hozzunk létre, amely maximális vizuális szabadságot biztosít, ugyanakkor az új technológiák segítségével kielégíti a fenntarthatóság és a kényelem iránti vágyat.
Thomas Lehnert, a GEZE üzleti megoldásokért felelős vezetőjeMilyen változatokban lesznek elérhetőek?
Thomas Lehnert: A Revo.PRIME-mal ugyanazt a felszerelés-kínálatot tudjuk bemutatni, mint eddig is. A kiemelt formatervezésű teliüveg rendszer mellett a Breakout és az RC2 változat is megtalálható a kínálatunkban. Az ajtók manuálisan vagy teljesen automatikusan működtethetők. Természetesen figyelembe tudjuk venni az ügyfelek egyéni kívánságait is. Mind a színválasztás, mind az anyagok tekintetében az épülethez illeszkedő ajtókat gyártunk. Ezért az ajtó minden épülettípushoz és homlokzathoz tervezhető.
Kulcsszó-alapú tervezés: Hogyan lehet a forgóajtót már a korai szakaszban beépíteni az építési modellekbe?
Thomas Lehnert: A Revo.PRIME-hoz is használható digitális tervezőeszköz. A megfelelő BIM-modellek az építészek és a tervezők rendelkezésére állnak a piaci bevezetéshez. A BIM-ben minden épületadatot digitálisan modelleznek, kombinálnak és rögzítenek. A további részletes tervezéshez kiterjedt szakértői és ingatlan-tanácsadói hálózatunkkal támogatjuk ügyfeleinket digitálisan és személyesen a helyszínen is.
Lehnert úr, köszönöm szépen az interjút!
Tippek a forgóajtók szakembereitől
Amit általában szem előtt kell tartania forgóajtók beépítésekor:
- A forgóajtó helyzetének tisztázása, azaz olyan kérdések, mint például: Az ajtó helyesen van elhelyezve az épület közlekedési útvonalain? A homlokzati ajtót be kell-e fordítani? Helyesebb lenne az ajtót beljebb helyezni az épületbe?
- Korai szakaszban egyeztessen a forgóajtó egyéb kapcsolódási pontjaival az épülethez – és tisztázza, hogy ki miért felelős, pl. a homlokzati csatlakozásokért, az épület tetővel való összeköttetéséért/kapcsolásáért stb.
- Tisztázza a kábelezés előkészítését, tehát azt, hogy hogyan vezetik a kábeleket a forgóajtóhoz, és hol helyezik el az ajtóhoz vezető programkapcsolót.
Mit kell figyelembe vennie az energiatakarékosság érdekében a tervezés és az üzemeltetés során:
- Az átmérőt és az átjáró magasságát a forgóajtó várható használatához igazítsa.
- Győződjön meg arról, hogy a forgóajtó helyesen van-e beállítva, azaz az ajtó az áthaladás után azonnal megáll (nincs hosszú kifutási idő).
- Használja a forgóajtó éjszakai lezárását (éjszaka, hétvégén stb.).
- Rendszeresen tisztítsa meg a forgóajtó padlószőnyegét
- Természetesen javasoljuk a forgóajtó rendszeres karbantartását.